Cast Ajanslar Nasıl Çalışır?

Cast Ajansı – Oyunculuk – Dizi – Sinema – Reklam Ajansı Nasıl Çalışır? Televizyon dünyası, sinema dünyası ve dijital platformlar için yapılan tiyatro, sinema, dizi, reklam, tanıtım, katalog vb. prodüksiyonlara ya da yapıtlara ünlü yani piyasada celebrity diye tabir edilen,  yarı ünlü ya da semi celebrity diye tabir edilen,  yeni yüz, isimsiz yüz yada no-name oyuncu denilir piyasada, katalog çekimleri için model ya da manken temin eden ajanslara “Cast Ajansı” denir.

Cast Ajansı; kadrosunda bağlı bulundurduğu model, manken ya da oyuncu  ile yaptığı iş sözleşmesine dayanarak, Marka veya yapımcılar ile oyuncusu arasında bağ görevi ve 3.taraf işbirliğinde, her iki tarafın hak ve yükümlülüklerinin yanı sıra sorumluluklarını takip eden, gerektiğinde müdahale eden, düzenleyen, model, manken ya da oyuncunun hak ve alacaklarına profesyonel bir şekilde yapan ticari işletmelerdir.

CAST AJANSLARI SİSTEMİ NASIL OLUŞTURUR?

Cast Ajansları şirketleri her yaş grubundan oyuncu adaylarına değişik mecralardan ulaşarak portföyünde toplar. Kadrosunda topladığı insanları yaş, cinsiyet, boy, kilo, özellik ve yeteneklerine göre kategori listeleri hazırlar.

Tanıtım ve fotoğrafları güncel cast kadrosunu sunum cast dosyasına uygun olarak yapım şirketleri başta olmak üzere, kast direktörlerine sunar. Cast Ajansları, kadrosunda bulunan adayları seçimleri doğrultusunda aday oyuncularını proje ile ilgili bilgilendirir hazırlar ve örnek oyun vermek üzere yönlendirir.

Yapımcı ya da cast direktörünün projede çalışmak istediği oyuncular için projenin yayın süresi ve mecralarına, oyuncunun deneyim veya yeteneklerine göre bütçe teklifi hazırlar.

Kabul edilen bütçe üzerinden set günü, çalışma bütçesi ile ilgili oyuncularından uygunluk alarak yapımcı ile oyuncu adına sözleşme imzalar.

CAST AJANSI KAYIT ÜCRETİ PROBLEMİ?

Öncelikle şunu bilmeniz de fayda var profesyonel bir ajans sizden hiç bir şekilde dosya masrafı, kayıt ücreti istemez. İsteyen yerlerle alakalı bu ücreti neden istediklerini kesinlikle sorun.

Profesyonel ajanslar sizleri anlaşmalı fotoğrafçılara ya da fotoğraf stüdyolarına yönlendirirler buradaki fotoğrafçı kişilere ödeme yapabilirsiniz.

Son zamanlarda Google, Facebook ve diğer sosyal platformlara verdikleri reklamlarla kişilerin başvurularını alarak “Bir şampuan reklamına / bir içecek reklamına, bir gsm markası reklamına adaysınız ya da seçildiniz şeklinde SMS ile dönüş yaparak, adayların kayıt işlemini tamamladıktan sonra hemen o reklamda oynayacakları algısı oluşturmaktadırlar.

Hatta inandırıcı olsun diye alacağınız para ve çalışacağınız tarihlere kadar söylenmektedir.

Kişiler bu reklamda oynayacaklarını düşüncesi ile astronomik ücretler ödeyerek kayıt işlemini bitirdikten sonra beklentiye girer, doğal olarak böyle bir reklam projesinde yer alamazlar.

Neden mi? Sizden örnek oyun almadan hiç bir kişi kuruluş sizi oynatacağız garantisinde bulunamaz.

CAST AJANSLARINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Oyunculuk veya mankenlik yeteneği olan, 0-99 yaş arası herkes başvuru sağlayarak kayıt olabilirler.
Bu sektörde kariyer yapmak ve oyunculuğu meslek haline getirmek isteyen adaylar kariyer ve şöhret yönetimi (talent management) tarzındaki ajanslara kayıt olmalıdırlar.

İnternet’ten araştırma yaparken “İlk sırada çıkan en doğrudur, en güvenilirdir” yanılgısına düşmeden form dolduracağınız Cast Ajansını detaylı şekilde araştırmanız gerekmektedir. Araştırdığınız ajansın iş imkanları, yaptığı projeler, çıkarttığı oyuncuları muhakkak araştırın.

CAST AJANSLARI İŞ GARANTİSİ VEREBİLİR Mİ?

İşler müşterilerin istekleri doğrultusunda brief şeklinde ajanslara sunulur. Oyuncu adayları ile görüşmeler ve örnek oyunlar sonucunda garantiye bağlanır.
Hiç bir cast ajansı kadrosunda bulunan kişilere iş garantisi veremez. Oyuncu nasıl olunur makalemize de göz atabilirsiniz.